Apple blokuje funkcję iPhone’a, gdy wymienisz baterię w serwisie zewnętrznym

To nie pierwsza tego typu sytuacja

Jak wiadomo od dawna, Apple stara się unicestwić naprawy swoich urządzeń w serwisach zewnętrznych. Dotyczy to wielu podzespołów, w tym oczywiście baterii. Według iFixIt (za 9to5Mac), jeśli bateria nie została wymieniona przez autoryzowany serwis Apple w pozycji Kondycja baterii pojawi się komunikat. Będzie on głosił, że bateria (choć będzie nowa) wymaga naprawy, jest bardzo słaba i negatywnie wpłynie na działanie urządzenia. W przypadku napraw autoryzowanych wszystko będzie w porządku.

„Błąd” został zauważony w przypadku modeli Apple iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR. Komunikat brzmi:

Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple. Informacje o stanie zdrowia nie są dostępne dla tej baterii.

Apple chce mieć kontrolę nad wszystkim i zapewnić, że ich urządzenia są serwisowane w sposób należyty. Wymianę musi przeprowadzić wykwalifikowana osoba, a podzespoły muszą być oryginalne. iFixIt donosi, że w przypadku wymiany baterii z oryginalnej na oryginalną Apple (z innego urządzenia) pojawia się ten sam komunikat.

Tym co sprawia, że występuje taka sytuacja, jest mikrokontroler Texas Instruments bq27546, który znajduje się w baterii. Odpowiada on za przekazywanie informacji o baterii (temperatura, pojemność i czas pozostały do wyczerpania). Układ uwierzytelnia też baterię z płytą główną telefonu. Jeśli go nie ma, pojawi się właśnie powyższy komunikat.

Oznacza to, że wymieniając baterię w zewnętrznym serwisie, nie będziesz otrzymywał informacji o konieczności wymiany ogniwa, czy danych jego kondycji.