Od pewnego czasu mówi się, że giganci jak Samsung, LG, Apple i Microsoft planują wprowadzenie elastycznych smartfonów na rynek. Oczywiście do tego niezbędne są elementy, które będą giętkie i wytrzymałe na uszkodzenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter przedstawili nowy rodzaj pamięci masowej, który może być używany w nadchodzących, elastycznych smartfonach.
Nowy układ elastycznej pamięci miałby zostać wykonany z połączenia tlenku grafenu i tlenku tytanu. Profesor David Wright mówi, że tlenek grafenu był używany w produkcji elementów pamięci w przeszłości, ale były to bardzo duże elementy o małej wydajności. Natomiast hybryda tlenku tytanu i tlenku grafenu jest bardzo cienka (8 nanometrów) i mała (50 nanometrów). Nie będzie to tanie rozwiązanie, w porównaniu do obecnie stosowanych modułów pamięci flash, ale oferować będzie zapis i odczyt danych w ciągu zaledwie 5 nanosekund.
Grafen to zdecydowanie lepszy przewodnik elektryczności niż krzem i może przenosić elektrony z szybkością 1000 km na sekundę, czyli 30 razy szybciej niż krzem. Wiadomo, że idealnie nadaje się on do małych i cienkich urządzeń jak właśnie elastyczne smartfony czy inteligentna odzież.
Możemy mieć pewność, że wdrożenie tego pomysłu potrwa jeszcze kilka lat, a już teraz kilka firm pracuje nad swoimi elastycznymi telefonami. Jednocześnie trwają także prace nad innymi komponentami, a jednym z nich jest elastyczna bateria, która musiałaby być efektywna i przede wszystkim bezpieczna. Najnowsze informacje mówią o tym, że Samsung planuje wprowadzenie swojej serii elastycznych smartfonów pod nazwą Galaxy X dopiero w 2019 roku, a więc możliwe będzie wykorzystanie tego rodzaju pamięci.
Źródło: