Koniec pewnej ery. Format MP3 oficjalnie martwy

Fraunhofer Institute for Integrated Circuits to niemiecka agencja, która stoi za koncepcją kodowania MP3 ogłosiła oficjalnie, że zakończyła swoje licencjonowanie patentu na technologię i oprogramowanie MP3. Oznacza to, że stopniowo format MP3 będzie znikał z kolejnych urządzeń, co otworzy pole dla innych, lepszych technologii kodowania dźwięku.

Chyba każdy z nas pamięta jak jeszcze kilka lat temu panowała ogromna moda na odtwarzacze MP3, które mogliśmy spotkać na szkolnych korytarzach oraz na ulicach. Była to niezła rewolucja i miniaturyzacja, gdzie na dobrą sprawę odtwarzacze cyfrowe zastąpiły walkmany lub też przenośne odtwarzacze płyt CD. Wraz z „empetrójkami” muzyka stała się bardzo popularna i powszechna jak nigdy dotąd. Muzyka stała się łatwo dostępna w Internecie i mogliśmy pobrać (czasem nielegalnie) dosłownie każdy utwór. Myślę, że wielu z nas będzie zawsze o tym pamiętało jak następowała rewolucja w branży muzycznej, a przyszłe, przenośne urządzenia do odtwarzania utworów będą zawsze kojarzone i porównywane do „empetrójek”.

MP3 jest nadal najbardziej powszechnie uznaną i obsługiwaną technologią kodowania dźwięku, ale alternatywne formaty stale były ulepszane przez lata. Jednym z nich jest AAC, które znajdziemy w Apple Music i charakteryzuje się lepszą jakością oraz mniejszym rozmiarem plików niż MP3. Nie wiadomo jednak, czy ma szanse stać się tak popularne jak MP3.

W obecnych czasach pobieranie plików MP3 nie jest już tak popularne i bardzo dużo osób korzystać z serwisów strumieniujących muzykę. Nie wiadomo jednak co przyniesie nam przyszłość i jak będzie wyglądać świat muzyki o erze MP3. Możemy się spodziewać jednak, że będzie to z korzyścią dla słuchaczy, którzy będą mogli cieszyć swoje uszy coraz lepszym brzmieniem.

Źródło: Fraunhover Institute for Integrated Circuits, TheNextWeb

Artykuł został zobaczony od 06.07.2023 już 207 razy.