Google wykryje, czy twoje dane logowania mogły zostać wykradzione

Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu przynosi nowe funkcje

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu, a Google postanowiło go uczcić specjalnymi aktualizacjami. Konkretniej chodzi o niezwykle wrażliwe i najistotniejsze nazwy użytkownika i hasła na stronach internetowych i w aplikacjach Google. Chodzi o rozszerzenie przeglądarki Chrome – Password Checkup, które pomoże chronić konto Google przed dostępem osób nieuprawnionych oraz funkcja Cross Account Protection.

Google zebrało 4 miliardy danych do logowania, które według ich informacji zostały naruszone. Jeśli rozszerzenie wykryje, że znajdują się wśród nich, użytkownik otrzyma powiadomienie i zasugeruje zmianę hasła. Miejmy nadzieję, że rozszerzeni trafi też do mobilnej wersji Chrome. System powstał dzięki grupie naukowców zajmujących się kryptografią w Google i na Uniwersytecie Stanforda.

Cross Account Protection ma pozwolić na szybkie przywrócenie bezpieczeństwa na wypadek, gdyby niepowołana osoba uzyskała dane do naszego konta Google. Jeśli opcja zostanie zaimplementowana w aplikacjach, gdzie logujemy się za pomocą Google, otrzymamy komunikat o ewentualnym przejęciu. Zostaniesz też poproszony o ponowne zalogowanie się przy okazji ewentualnego przejęcia konta. Nie zostaną jednak udostępnione żadne poufne dane, a wyłącznie alert o możliwym włamaniu.  Funkcja została opracowana przy pomocy Adobe, Internet Engineering Task Force i Open ID Foundation.

Wpis został zobaczony od 06.02.2019 już 911 razy.