Facebook chciał stworzyć sieć dronów wielkości ptaka, aby dostarczyć Internet

Projekt został jednak w blokach startowych przed jakimikolwiek testami

Źródło zdjęcia: audubon.org

Okazuje się, że Aquila od Facebooka nie była jedynym eksperymentalnym projektem, który miał na celu ulepszenie działania Internetu mobilnego. Według raportu Business Insider, chcieli również wykorzystanie dronów o rozmiarze ptaka, aby zapewnić szybsze przesyłania danych, takich jak filmy i zdjęcia, w najdalszych zakątkach świata.

Projekt o nazwie Catalina rozpoczął się w 2017 roku, ale został zakończony w  to w połowie 2018 roku. Został nazwany na cześć wyspy Kalifornii, na której komunikacja odbywała się za pomocą gołębiej poczty. W rzeczywistości drony były nieco mniejsza i moglibyśmy je porównać do wróbli.

Nie jest do końca jasne jak miałoby to działać. Raport mówi, że drony zostały zaprojektowane do przenoszenia małych płytek półprzewodnikowych „wypełnionych” mediami. Oczywiście nie miało to zastąpić tradycyjnej infrastruktury mobilnej, a jedynie wspomóc jej działanie. Miały oczywiście przybliżyć one odległe urządzenie do najbliższego przekaźnika.

Miało to na celu umożliwienie większej liczbie osób oglądania filmów i oglądania zdjęć. W przypadku innych, „lekki” danych użytkownik korzystałby z normalnego połączenia. Facebook chciał nawet rozpocząć w tym celu testy i wykorzystanie dronów wraz ze swoją aplikacjami jak chociażby messenger">Messenger. Później, według założeń, system miał być wykorzystywany również w przypadku innych aplikacji.

Źródło: Bussiner Insider

 

Wpis został zobaczony od 31.03.2019 już 423 razy.