Instagram, Messenger i WhatsApp mogą zostać połączone w jedną platformę

Zmiany mają nadejść pod koniec tego roku lub na początku 2020 roku

Messenger, WhatsApp i Instagram to bardzo popularne aplikacje, które mają miliardy użytkowników na całym świecie. Wszystkie należą do Facebooka. Często zdarza się, że jedna osoba korzysta z nich wszystkich na raz. Zgodnie z nowym raportem The New York Times, Mark Zuckerberg planuje połączyć je w jedną.

Będą miały jedną wspólną infrastrukturę podstawową, ale będą też działać jako niezależne aplikacje. Obecnie pracuje nad tym tysiące pracowników, a wszystko jest na razie na wczesnym etapie. Połączenie ma na celu umożliwić wysłanie wiadomości z WhatsAppa do osoby, która tej aplikacji nie posiada, ale ma za to Messengera lub Instagrama. Podobnie będzie to oczywiście działać w drugą stronę.

Cała infrastruktura ma również zostać zabezpieczona dzięki szyfrowaniu end-to-end. Oznacza to, że tylko osoby uczestniczące w konwersacji będą miały dostęp do wiadomości. Facebook nie będzie mógł ich podejrzeć. Należy się też spodziewać, że będą tam reklamy.

Ciekawie może to wyglądać, ponieważ WhatsApp wymaga jedynie numeru telefonu, a Instagram i Messenger nie mają takiego wymogu. Tam potrzebny jest adres e-mail i profil. Podobno wywołało to też wewnętrzny konflikt na jednym ze spotkań pracowniczych.

Integracja trzech platform ma zostać wdrożona pod koniec tego roku lub na początku 2020 roku.