Najstarsza na świecie wiadomość w butelce znaleziona na plaży w Australii

Ostatnio po sieci krążyło zdjęcie wiadomości w butelce, gdzie korek miał złącze USB. Była to nowoczesna forma, ale tak się złożyło, że na jednej z plaż w Australii znaleziono najstarszą butelkę, w której ukryty był list. Została ona wyrzucona do morza ze statku 12 czerwca 1886 roku, co oznacza, że ma 131 lat. Wewnątrz znajdowała się wiadomość zapisana w języku niemieckim, co sugerowały już napisy na bursztynowej butelce. Rolka o wymiarach 200 mm x 153 mm zdradziła pochodzenie listu.

Butelka została znaleziona u wybrzeży zachodniej Australii. Odkrycia dokonała Tonya Illmana 21 stycznia tego roku. Początkowo uznała ona to za śmieci wyrzucone na plażę, ale zdobienia butelki przykuły jej uwagę. Inne osoba, która z nią była dostrzegła obiekt znajdujący się wewnątrz. Teraz już wiemy, że była to kartka papieru. Notatka była mokra, zwinięta i przewiązana sznurkiem. Grupa osób, która stoi za tym znaleziskiem, osuszyła list w piekarniku, aby móc go odczytać.

https://youtu.be/h4RomzeWtlA

Szczegóły w tekście wskazują, że butelka została wyrzucona za burtę z niemieckiego statku w celu śledzenia prądów oceanicznych. Ze współrzędnych wynika, że swój niezależny rejs butelka z wiadomością rozpoczęła za zachód od Ameryki Południowej. Niestety nie poznaliśmy nazwy statku, z którego list został wyrzucony, ponieważ tekst jest wyblakły i nieczytelny.

Na stronie Kymillman znajdziemy jednak informacje, że może to dotyczyć statku o nazwie Paula, który wyruszył w podróż z Cardiff do Makassar w Indonezji i powrócił do Amsterdamu. Zaprzeczałoby to jednak współrzędnym, gdzie butelka upuściła pokład. Pewne jest jednak to, że został on zbudowany w została zbudowana w Lormont, Bordeaux w 1859 roku. Więcej szczegółów oraz zdjęć znajdziecie na wspomnianej stronie dotyczącej znaleziska.

Artykuł został zobaczony od 07.12.2023 już 192 razy.