Nowy system w smartfonach może pomóc kontrolować cukier we krwi

diabet_app Opisywany system może być zbawieniem dla diabetyków, którzy będą mogli wyeliminować ze swojego życia kłucie palców oraz zastrzyki z insuliną na rzecz automatycznej kontroli poziomu cukru we krwi.

Smartfon wraz z małym czujnikiem i pompą insulinową umieszczoną w trzustce mogą monitorować poziom cukru i w razie potrzeby dostarczać insulinę, tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Virginia. Międzynarodowe badania mają zakończyć się w tym roku w dwóch etapach.

Jeden z głównych naukowców, Boris Kovatchev twierdzi, że wydział technologii dla diabetyków pracuje nad 'sztuczną trzustką’ już od 2006 roku.

System współpracuje z łatwo dostępnym czujnikiem poziomu cukru, który można umieścić w dowolnym miejscu ciała jak ramię czy brzuch. Jest wielkości pendrive.

Czujnik odczytuje poziom glukozy we krwi co pięć minut i bezprzewodowo przekazuje dane do specjalnie zaprojektowanej aplikacji na Androida. Po analizie algorytmów aplikacja steruje pompą insulinową, która dozuje dawki insuliny dostarczane do krwi.

News został zobaczony od 06.11.2023 już 687 razy.