Panele LCD „Full Active” od JDI praktycznie bez ramek

jdi_fullactiveChoć technologia LCD jest coraz bardziej wypierana przez ekrany typu OLED, to nadal możemy spotkać nowe rozwiązania dla wyświetlaczy LCD. Chodzi przede wszystkim o większe możliwości jak wyginanie ekranów AMOLED czy całkowite pozbycie się ramek wokół. Teraz jednak JDI, jeden z wiodących producentów LCD, ogłosił nowy 5,5-calowy Full HD moduł wyświetlacza LCD, który wykorzystuje nową technologię „Full Active”. Usuwając praktycznie wszystkie ramki, włącznie z tą na dole wyświetlacza.

Z upływem kolejnych lat producentom wyświetlaczy udało się zmniejszać ramki jedynie z trzech stron, a po bokach, praktyczni je wyeliminować. Problemem pozostawała zawsze dolna krawędź, a rozwiązanie JDI nie usuwa tego problemu, lecz zmniejszyć jego rozmiar.

Dzięki nowemu, gęstszemu układowi przewodów i nowych technologii montażowych JDI było w stanie zmniejszyć dolną osłonę niemal takiej samej szerokości pozostałe trzy strony. W teorii oznacza to, że smartfon będzie mógł być rzeczywistych rozmiarów wyświetlacza. W praktyce nie będzie jednak tak kolorowo, ponieważ producenci muszą znaleźć miejsce na przedni głośnik, aparat czy przycisk Home.

JDI planuje rozpoczęcie masowej produkcji nowego typu wyświetlacza LCD do końca marca przyszłego roku, więc minie jeszcze trochę czasu zanim zobaczymy je w jakimkolwiek urządzeniu. JDI mówi również, że nie będzie ograniczało się jedynie do smartfonów i wyświetlacze typu „Full Active” możemy zobaczyć również w tabletach.

Źródło: SlashGear, JDI

Artykuł został zobaczony od 02.12.2023 już 885 razy.