Powszechnie wiadomo, że Samsung jest jednym z największych dostawców wyświetlaczy na rynku smartfonów. Południowokoreański gigant zapewnia jedne z najlepszych ekranów dla małej elektroniki i żadna inna firma nie jest w stanie zdetronizować Koreańczyków w najbliższym czasie. Jednak, aby utrzymać się na szczycie, Samsung kontynuuje wprowadzanie innowacji, poprawiając w ten sposób swoje produkty o nowe funkcjonalności. Najnowszy patent dotyczy wyświetlaczy i ich reakcję na kontakt w woda.
Zasadniczo, wyświetlacze, które korzystać będą z nowej technologii będą mogły „odpychać” wodę oraz pył czy brud. Zmniejsza to także odbicie światła i jest wysoce odporna na odciski palców i smugi. Technologia jest wynikiem trzyletnich badań Oak Ridge National Laboratory.
Ale co dokładnie robi superhydrofobowa powierzchnia? Odpowiedź w teorii jest prosta: powierzchnia musi osiągnąć kąt zwilżenia kropli wody przekraczającej 150 stopni. Nowa technologia powlekania opatentowana przez firmę Samsung ma kąt styku między 155, a 165 stopni, co oznacza, że krople wody będą odbijać się od niego, zabierając cząsteczki kurzu wraz ze sobą. Zespołowi ORNL udało się osiągnąć te niesamowite rezultaty poprzez osadzanie cienkiej warstwy szkła na powierzchni ekranu i ogrzewania powlekanego szkła, aby połączyć ze sobą dwie warstwy w jedną kompozycję.
Oprócz jej zastosowań w urządzeniach elektronicznych, technologia ma potencjał do zastosowań w panelach słonecznych, czujnikach, oknach i innych podobnych produktach.
Źródło: PhoneArena, SamMobile