Średni wiek sprzętu Apple jest zaskakująco wysoki

appleapple.top appleapple.top

Na początku tego roku wałkowaliśmy temat spowalniania starszych iPhone’ów przez Apple. Firma się do tego przyznała mówiąc, że robiła to dla dobra użytkowników i trudno temu zaprzeczyć. Niedługo jednak posiadacze telefonów Apple zyskają możliwość wyłączenia „dławienia” procesora wraz ze zużyciem baterii.

Wiele osób jednak twierdzi, że amerykanie robili to celowo, aby nakłonić posiadaczy starszych urządzeń do wymiany na nowe modele. Wielu producentów staje pod gradem oskarżeń w związku z postarzaniem sprzętu, ale Apple słusznie zostało o to posądzone.

Przeciwnicy Apple twierdzą, że produkty Apple są bardzo często wymieniane i jest to konieczność, bo nie dorównują sprzętowo do konkurencji, a co za tym idzie po krótkim okresie są przestarzałe. Jednak jak się okazuje, średni wiek życia urządzeń tego producenta jest stosunkowo dość długi i wyniki mogą zaskoczyć wiele osób. Jednak wiemy, że często wiele osób używa starszy iPhone’y sprzed kilku lat i nadal można na nich normalnie działać oraz są wspierane przez Apple, a więc uzyskują różnego rodzaju aktualizacje oraz bez większych przeszkód poddamy je naprawie.

Są też oczywiście osoby, które po prostu chcą mieć nowy model i co roku przesiadają się na ten lepszy. Myślę, że nie wynika to raczej z tego, że roczne urządzenie nie nadaje się już do niczego, ale jest to zachcianka i potrzeba. Duża część osób lubi też wymieniać swoje telefony co dwa lata, co wydaje się dość powszechnym cyklem. Po dwóch latach iPhone’y oraz inne urządzenia zyskują po prostu nowe funkcje i ulepszenie, które zachęcają użytkowników. W przypadku telefonów, tabletów oraz komputerów Apple żywotność tego sprzętu jest dość długa i wiele osób decyduje się na ich wymianę dopiero, kiedy przestaną już całkowicie działać lub użytkownik potrzebuje więcej mocy albo ma taki kaprys.

Urządzenia Apple właśnie często są krytykowane poprzez swoją cenę, ale jak udowadnia analityk Asymco, Horace Dediu wykazuje swoimi badaniami, że użytkowane są średnio przez cztery lata i trzy miesiące. Biorąc pod uwagę, że co roku producenci oferują dodatkową pamięć, „niesamowite” funkcje, nowe rozwiązania oraz wszystko co usłyszymy podczas prezentacji jest to bardzo dobry wyniki.

Ten średni wiek dotyczy wszystkich produktów i tak jak już wspomniałem duży wpływ mają na niego iPady, czy MacBooki, które doskonale spisują się nawet dziś, a zostały wydane kilka dobrych lat temu. W przypadku telefonów może być on znacznie niższy, ale biorąc pod uwagę, że w grudniu 2013 roku, a więc dokładnie 4 lata i 3 miesiące temu najnowszy był iPhone 5S, to wiele osób jest w posiadaniu tego urządzenia.

Wiadomo też, że w urządzeniach mobilnych często zużywa się bateria, która jest jednym z większych czynników, które wpływają, że decydujemy się na wymianę sprzętu. Woli często zainwestować w nowy model, zamiast wymienić po prostu baterię.

Źródło: Asymco

Wpis został wyświetlony od 07.10.2023 już 424 razy.