Szczegóły HDMI 2.1: rozdzielczość do 10K, 120fps i Dynamic HDR

Forum HDMI opublikowało specyfikacje dla wersji 2.1, która ma dać wiele doznań zarówno dla graczy jak i dla fanów wszelkiego rodzaju multimediów. Wszyscy chyba czekali na o od kilu dobrych lat, a tera możemy przyjrzeć się nowemu standardowi z bliska.

Strumienie wideo 4K, 8K oraz 10K mogą przesyłać do 120 klatek na sekundę, dzięki nowej kompresji strumienia ekranu. Bez kompresji, dla 8K jest to maksymalnie 60 fps, a dla 4K 120 fps. Minie jednak trochę czasu zanim zobaczymy 8K w codziennym użytku, w telewizorach, czy monitorach. Da to jednak niesamowite odczucia w przypadku wirtualnej rzeczywistości, ale będzie wymagać potężnych procesorów graficznych.

Variable Refresh Rate to funkcja przeznaczona również dla graczy i przygotowane z myślą o AMD FreeSync lub Nvidia G-Sync. Quick Frame Transport gwarantuje mniejsze opóźnienia, co jest istotne w grach oraz VR.

Dynamic HDR zapewnia wideo o „idealnych wartościach” dla kontrastu i gamy kolorów. Kabel w standardzie 2.1 ma nieprzetworzoną przepustowość 48 Gb s, czyli ponad 4 razy większą niż HDMI 1.4. Specyfikacja testu zgodności HDMI 2.1 pojawi się przed końcem 2018 roku, a więc na pierwsze urządzenia będzie trzeba jeszcze poczekać.

Źródło: GSMArena

Artykuł został wyświetlony od 01.07.2023 już 745 razy.