Unicode 9.0 zaprezentowany. Sprawdź nowe 72 emotikony

unicode9_emotikony_google6Wersja Unicode 9.0 jest już oficjalnie dostępna z 7500 nowych znaków, dodających łącznie 128,172 znaków. Nowe dodatki zawierają nowe skrypty, 19 symboli dla standardu 4K i oczywiście nowe emotikony – w sumie 72 różne pozycje. Dwóch, które wywołały największą „burzę” e Internecie nie zobaczymy na tej liście. Mowa o karabinie oraz prezerwatywie. Pierwszej z nich stanowczo sprzeciwiło się Apple, a druga została zaproponowana prze firmę Durex, ale jak widać nie spotkało się to z akceptacją.

Z nowych emotikon mamy – facepalm, boczek, selfie, kiwi, bagietki czy jaszczurkę. Poniżej możecie zobaczyć wszystkie w stylu „Google”. W celu zobaczenia pozostałych stylów, wystarczy odwiedzić stronę. Nowe emotikony powinny być dostępne w Android N, i Windows 10 z nową aktualizacją oraz iOS 10 już tej jesieni.

Dodano również sześć nowych skrypty i znaków dla rzadziej używanych języków Unicode 9.0:

Osage, ojczysty język amerykański Nepal Bhasa, język Nepalu Fulani i inne języki afrykańskie Bravanese dialekt suahili, używany w Somalii Warsh używany w Afryce Północnej i Zachodniej Tangut, głównym historycznym skrypt Chin.

Artykuł został wyświetlony od 25.08.2023 już 180 razy.