Urządzenia z Androidem zbierają dane o lokalizacji pomimo wyłączenia usługi

Udostępnianie lokalizacji jest to funkcją, którą wielu z nas wyłącza i sprawdza jej dostępność co pewien czas w swoim smartfonie. Są tego dwa główne powody – oszczędzanie baterii oraz zachowanie pozornej prywatności. Jak się jednak okazuje, według badań Quartz urządzenia z Androidem zbierają oraz udostępniają dane, nawet po wyłączeniu usługi lokalizacji. Od początku tego roku, dane miały być przechwytywane przez przekaźniki komórkowe. Miały posłużyć do wysyłania powiadomień i alertów.

Google twierdzi, że parametry Cell ID pomagają przekaźnikom zwiększyć prędkość i jakość dostarczania wiadomości na urządzenia z Androidem. Quartz informuje, że dane były zbierane z wszystkich nowszych smartfonów i dotyczy to też tych bez kart SIM i na których przywrócono ustawienia fabryczne. Po nawiązaniu połączenia komórkowego lub połączenia się z siecią Wi-Fi, pakiet danych był wysyłany do Google.

Rzecznik Google zapewnił, że firma „nigdy nie włączyła Cell ID do systemu synchronizacji sieci i dane zostały natychmiast odrzucone, a Google zaktualizował je, aby ich już nie żądać.” Google zapewnia, że dane z przekaźników są szyfrowane.

Źródło: Quartz, GSMArena

Wpis został wyświetlony od 23.06.2023 już 668 razy.