in

Android Oreo Go – lekki system dla urządzeń niskiej klasy

Google wydało oficjalną wersję systemu Android 8.1 Oreo dla urządzeń Pixel oraz Nexus. Za jakiś czas trafi również na inne smartfony i tablety, ale będzie to zależne od producentów. Oprócz tego, Google prezentuje także lekką wersję, Android Oreo Go dla jednostek budżetowych, które nie mają zaawansowanej specyfikacji.

Platforma Oreo Go przeznaczona jest dla urządzeń z 512 lub 1 GB pamięci RAM oraz małej pojemności wbudowanej. Wstępnie zainstalowane są też lżejsze wersje aplikacji z pakietu Google jak YouTube, Mapy, Asystent Google, Gmail oraz kilka innych.

W tym momencie, Android Oreo Go jest dostępny tylko dla programistów i producentów. Użytkownicy będą musieli poczekać na urządzenia, które zostaną uruchomione z Oreo Go lub producenci wydadzą swoją wersję tego sytemu dla budżetowych jednostek.

Aplikacje, które znajdziemy w Android Go, są mniejsze niż ich regularne odpowiedniki i większość z nich pozwala użytkownikom na pobieranie treści wyłącznie przez Wi-Fi do późniejszego oglądania. Najlepszym przykładem jest YouTube Go, który obecny jest w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do sieci komórkowej jest ograniczony.

Google ma także kilka domyślnych funkcji, które mają zapobiec nadmiernemu wykorzystaniu danych. Wszystkie strony internetowe w Chrome będą uruchamiane przez dedykowany serwer Google, który zmniejszy ich rozmiar, zanim ostatecznie trafią na urządzenie. Wszystkie inne aplikacje zostały również zoptymalizowane pod kątem słabszych podzespołów, aby działać szybciej i płynniej, niż regularne odpowiedniki.

Nie jest to jednak to samo co Android One, ponieważ ta wersja systemu Google dostarczana jest do urządzeń low-end, ale nadal jest to w pełni funkcjonalny Android. Na Android Go będziemy jeszcze musieli poczekać kilka miesięcy i wtedy przekonać się jak zachowuje się on w środowisku naturalnym.

Źródło: Google

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments