Aplikacja Facebook pomoże niewidomym „zobaczyć” zdjęcia

facebook_app_ios_aiKilka dni temu Twitter oznajmił, że w aplikacji na Androida i iOS’a pozwoli dodać opis do każdego zdjęcia, aby osoby niedowidzącemu mogły poznać szczegóły obrazka. Facebook idzie krok dalej i przy wykorzystaniu AI (sztucznej inteligencji) pozwala zobaczyć niewidomym osobom grafikę.

Każdy użytkownik będzie mógł usłyszeć listę „składników” obrazu, która będzie generowana automatycznie podczas używania czytnika ekranu. Będą to komunikaty w stylu „na tym zdjęciu znajdują się dwie osoby w pomieszczeniu” lub „zdjęcie przedstawia pizzę, sok i widelec”.

Opisy nazwane zostały Automatic Alternative Text. Są one w postaci znacznika alt, który jest podstawowym atrybutem języka HTML. Będą one w ten sposób łatwe do odczytania.

Sztuczna inteligencja wykorzystuje technologię rozpoznawania obiektów Facebooka na zdjęciach. Firma twierdzi, że rozwinięcie produktu do obecnego stopnia zajęło jej 10 miesięcy przy użyciu sieci neuronowych, które naśladujących mózg.

Funkcja jest obecnie dostępna w języku angielskim dla użytkowników iOS w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Facebook zapowiada, że pracuje już nad rozwinięciem jej na pozostałe platformy oraz kraje i języki.

Wpis został zobaczony od 14.09.2023 już 172 razy.