Google Chrome dzięki kompresji Brotli może uzyskać 25 % spadek użycia danych

chrome_logo Mimo rosnącej mocy obliczeniowej urządzeń mobilnych to koszta przesyłu danych za pomocą sieci komórkowych są dość wysokie. Z tego powodu każda z firmy oferujących przeglądarki mobilne cały czas pracuje nad uzyskaniem jak największej kompresji stron internetowych.

Google ogłosiło dziś, że w nadchodzącej wersji Chrome otrzyma wsparcie dla kompresji Brotli, która znacząco może wpłynąć na na oszczędność danych komórkowych" style="text-decoration: underline">oszczędność danych. Brotli zostało uruchomione przez Google we wrześniu 2015 roku jako produkt open source. Mozilla wprowadziła już wsparcie tego algorytmu dla swojej przeglądarki Firefox. Na taki ruch ze strony Google musieliśmy trochę poczekać, że względu na to, że Chrome jest powszechnie używaną aplikacją na wielu urządzeniach z Androideim.

Google opublikowało niedawno także wyniki dowodzące, że algorytm Brotli jest skuteczniejszy od obecnie stosowanego standardu kompresji gzip w zależności od źródła w przedziale od 17 do 25 procent.

Wsparcie dla Brotli będzie skutecznie dodawane do przeglądarki Chrome na wszystkie dostępne platformy. Jednak największą korzyść z tego mogą odnieść użytkownicy urządzeń mobilnych poprzez zmniejszenie zużycia baterii oraz danych.

Przeczytaj także: Jak przeglądarkę na Chrome w Androidzie" style="text-decoration: underline">zmienić domyślną przeglądarkę na Chrome w Androidzie

Jedynym minusem tego będzie fakt, że właściciele stron internetowych będą musieli skonfigurować swoje serwery do poprawnej obsługi kompresji. Google twierdzi jednak, że są to niewielkie modyfikacje.

Źródło: Google

Wpis został wyświetlony od 02.10.2023 już 271 razy.