1,3 mln kont Google zainfekowanych przez wirus Gooligan

gooligan_androidNie od dziś wiadomo, że użytkownicy smartfonów z systemem Android są narażeni na ataki poprzez złośliwe oprogramowanie, które instalowane jest wraz z aplikacjami i grami z nieznanego źródła. Oczywiście zdarzają się też przypadki, gdy zainfekowane aplikacje czy gry znajdują się w Google Play. Podobno aż 1,3 miliona kont Google zostało narażonych na niebezpieczeństwo po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania, które zbiera dane z telefonów oraz wgrywa rootkita, czyli pliki procesy, które mogą wywoływać niepożądane działania i kontrolować system.

Dzięki temu hakerzy uzyskują dostęp do zdjęć, Google Play, dokumentów czy kont Gmail. Na szczęście nie dotyczy to posiadaczy urządzeń z systemami Android Marshmallow oraz Nougat. Obejmuje to natomiast sporą grupę, którą stanowią użytkownicy iteracji Jelly Bean, KitKat aoraz Lollipop. Pośród 1.3 miliona zaatakowanych kont Google 57% znajduje się w Azji, 19% w obu Amerykach, 15% w Afryce i na szczęście tylko 9% w Europie.

gooligan_android2

W łatwy sposób możesz sprawdzić, czy Twój telefon został zaatakowany. Wystarczy przejść na tę stronę i wpisać swój adres e-mail przypisany do konta Google. Jeśli znajdziesz tam swój e-mail konieczne będzie przeinstalowanie systemu Android oraz natychmiastowa zmiana haseł, które mogły być narażone na atak. Google poinformowało, że jedyne co mogło zrobić w tej sprawie to usunięcie zainfekowanych aplikacji z Google Play.

gooligan_android3

Źródło: 9to5Google, CheckPoint

News został wyświetlony od 16.11.2023 już 275 razy.