Google oraz inni usługodawcy śledzą nasze poczynania w sieci na każdym kroku i jesteśmy tego w pełni świadomi. Wszystkim nam się wydaje, że firmy wiedzą o nas znacznie więcej niż tego byśmy chcieli i oczekiwali. Wszystko odbywa się to za pomocą naszych smartfonów, które są praktycznie zawsze przy nas. Nasza prywatność odkrywa też wspomniane Google, kiedy korzystamy z telefonu z systemem Android. Dla lepszego świadczenia usług wiele aplikacji z pakietu Google (Mapy, Wyszukiwarka, Zdjęcia) prosi nas o „opcjonalne” śledzenie lokalizacji. Z pozoru mogłoby się wydać to niegroźne patrząc szczególnie ma Mapy. Tam też zbierane są informacje o historii naszych lokalizacji, gdzie następnie możemy je odtworzyć na osi czasu.
Testerzy portalu Quartz wykorzystali smartfony Galaxy S8, Google Pixel 2 i Moto Z Droid z różnymi wersjami Androida do przeprowadzenia pewnej próby. Urządzenia zostały podpięte do przenośnych sieci Wi-Fi, zezwalając na podgląd każdego ruchu (odbieranie i nadawanie). W telefonach nie było kart SIM i uwzględniono tylko transmisje Historii lokalizacji. Przemieszczali się oni z całym zestawem po mieście, odwiedzając sklepy, restauracje oraz inne lokale usługowe, czyli wykonując swoje codzienne czynności.
Transmisja związana z Historią lokalizacji obejmowała znacznie więcej danych, które były wysyłane na serwery Google. Quartz stworzyło nawet listę wszystkich rzeczy, które były wysyłane do Google.
Lista prawdopodobieństwa rodzajów ruchy, które według Twojego telefonu mogą być wykonywane (np. pieszo, rowerem, środkiem transportu). Ciśnienie barometryczne Niezależnie od tego, czy masz połączenie z Wi-Fi Adres MAC punktu dostępu Wi-Fi, z którym jesteś połączony Adres MAC, siła sygnału i częstotliwość każdego hotspotu o w pobliżu Adres MAC, identyfikator, typ i dwie miary siły sygnału każdego pobliskiego nadajnika (beacon) Bluetooth Poziom naładowania baterii telefonu i to, czy ładuje się telefon Napięcie baterii Współrzędne GPS telefonu i dokładność tych współrzędnych.
Electronic Frontier Foundation zwraca uwagę, że Google może śledzić twoje położenie przez samo Bluetooth, nawet gdy jest wyłączony przełącznik w Szybkich ustawieniach. Ma na to wpływ zezwolenie na używanie funkcji Historii lokalizacji i daje podstawy, że chcesz z niej korzystać w przyszłości. Aby zapobiec śledzeniu należy ręcznie wyłączyć opcję skanowania w ustawieniach Bluetooth oraz wyłączyć także Historię lokalizacji.
Rzecznik Google odnosi się do tego w jasny sposób, ponieważ jak zaznacza to użytkownik ma wybór włączenia Historii lokalizacji na swoim urządzeniu z Androidem: Za Twoją zgodą Google wykorzystuje Twoją Historię lokalizacji, by zapewnić lepsze wyniki i rekomendacje w usługach Google. Na przykład możesz otrzymywać prognozy ruchu dla codziennych dojazdów do pracy, przeglądać zdjęcia pogrupowane według lokalizacji, wyświetlać rekomendacje na podstawie odwiedzonych miejsc, a nawet znajdować zgubiony telefon. Historia lokalizacji jest całkowicie zgodna i zawsze możesz ją edytować, usunąć lub wyłączyć w dowolnym momencie.
Źródło: Quartz
News został zobaczony od 25.01.2024 już 693 razy.