Instalacje i aktualizacje aplikacji z Google Play będą teraz ważyły mniej

googleplay_nowelogo575" />W ubiegłym roku, użytkownicy Androida zainstalowali aplikacje 65 mld razy, co wygenerowało ogromnych ruch internetowy. Aby temu zaradzić, Google wprowadził algorytm kompresji delta, który czyni wszystkie początkowe instalacje oraz aktualizacje mniejszymi. Zastosowanie nowych algorytmów pozwala na zaoszczędzenie do 12 % danych przy pierwszej instalacji oraz aż 65 % przy wykonywaniu aktualizacji. Android ma ograniczenia plików APK do 100 MB, ale deweloperzy mogą rozszerzy jego rozmiar o kolejne 2 GB, więc przy dużych plikach daje to niezły efekt.

Algorytm o nazwie bsdiff może obsługiwać natywne biblioteki kodu i jest lepszy od poprzedniego o około 50 %. Jak przykład możemy zobaczyć aplikację Chrome i „cięcia” przy użyciu bsdiff. Większa aktualizacja zmniejsza swój rozmiar o połowę, a drobna aż czterokrotnie. Należy pamiętać, że w przypadku aplikacji, które nie zawierają bibliotek natywnych oszczędność wynosi 5 %.googleplay_appsize3

Dodatkowo w sklepie Google Play zaprezentowana będzie ilość transferu do pobrania aplikacji lub jej aktualizacji, co jest świetną wiadomością, gdy korzystamy z danych komórkowych.

googleplay_appsizegoogleplay_appsize2

Źródło: Google

News został zobaczony od 14.12.2023 już 909 razy.