Nastolatek twierdzi, że został aresztowany dzięki rozpoznawaniu twarzy Apple

Firma twierdzi jednak, że nie stosuje takich metod w swoich sklepach

Bloomberg i NY Post informują, że 18-letni Ousmane Bah pozywa Apple na miliard dolarów. Nastolatek twierdzi, że 29 listopada ubiegłego roku został niesłusznie aresztowany przez nowojorską policję, a wszystko przez rozpoznawania twarzy, którego Apple używa w swoich sklepach.

NYPD twierdzi, że Bah odpowiada za kradzieże sprzętu Apple ze sklepów w Bostonie, New Jersey, Delaware i Manhattanie. W pozwie przeciwko technologicznemu gigantowi, nastolatek twierdzi, że firma znalazła jego skradziony dowód tożsamości z jego nazwiskiem i adresem, ale nie posiadającym zdjęcia. Oskarża on Apple o połączenie jego danych ze zdjęciem twarzy prawdziwego złodzieja. Na podstawie błędnego rozpoznania został on aresztowany w swoim domu, w Nowym Jorku.

W pozwie możemy przeczytać ciekawy fragment: „(Apple) używa oprogramowania do rozpoznawania twarzy w sklepach do śledzenia osób podejrzanych o kradzież jest rodzajem nadzoru orwellowskiego, którego obawiają się konsumenci, zwłaszcza że można założyć, że większość konsumentów nie wie, że ich twarze są potajemnie analizowane. ”

Śledczy oczywiście widzą, że Ousmane Bah jest niewinny i zarzuty przeciwko niemu zostały wycofane. Materiały z monitoringu nie przedstawiały 18-latka, a zupełnie inną osobę. Dodatkowo podczas kradzieży w Apple Store w Bostonie miał on solidne alibi, ponieważ przebywał wtedy na balu maturalnym. Postępowanie nie zostało jedynie jeszcze zamknięte w New Jersey.

Firma Apple twierdzi oczywiście, że nie używa żadnego systemu rozpoznawania twarzy w swoich sklepach detalicznych.

News został zobaczony od 24.04.2019 już 862 razy.