Nimbus Data przedstawia największy na świecie dysk SSD: 100 TB

Nimbus Data prezentuje swoje najnowsze cacko, a więc dysk ExaDrive DC100. Liczba w nazwie nie jest przypadkowa, ponieważ jest to dysk SSD o pojemności 100 TB. Jest on nadal zapakowany 3,5-calową obudowę ze złączem SATA. Jego główną zaletą ma być wydajność, chociażby ponad prędkość zapisu i odczytu. Wewnątrz znalazły się kości SK Hynix 3D MLC NAND wraz z czterema kontrolerami. Prędkość zapisu i odczytu sięga do 500 MB/s.

Nimbus twierdzi, że centra danych mogą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną, chłodzenie i przestrzeń w szafach w porównaniu z innymi SSD, które stosowane są obecnie w centrach danych. Szacują oni, że zakup dysku oraz całość przyniesie oszczędności w ciągu 5 lat na poziomie 42% w stosunku do innych rozwiązań. Wszystko w przeliczeniu na 1 terabajt. Dysk ExaDrive DC100 jest energooszczędny, a pobór mocy wynosi 1 Watt/1 TB w stanie spoczynku, a podczas pracy jest to 14 W, czyli 0,14W/TB.

Producent na razie nie podaje ceny dysku ExaDrive DC100. Możemy jednak spodziewać się, że będzie to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Napęd ma 5-letnią „nieograniczoną gwarancję wytrzymałości”

Artykuł został wyświetlony od 02.09.2023 już 400 razy.