Naukowcy twierdzą, że słuchawki AirPods od Apple mogą powodować raka

Za wszystko jest odpowiedzialne Bluetooth, które emituje fale blisko naszego mózgu

Bezprzewodowe słuchawki AirPods od Apple to bez wątpienia wielki hit, który pokochało wiele osób na całym świecie. Mimo względnie wysokiej ceny, codziennie możemy spotkać na ulicy wiele osób, który ma ze sobą właśnie AirPods. Sukces słuchawek Apple spowodował też, że wiele innych firm postanowiło wypuścić podobne akcesoria.

Firma badawcza Gartner przewiduje, że do 2022 roku będą najczęściej noszonym produktem z kategorii wearable, gdzie przewodzą obecnie inteligentne zegarki. Do tego czasu Apple ma wysłać 158,43 sztuk AirPods.

Z raportu The Atlanta Journal-Constitution wynika jednak, że wielu naukowców i badaczy słuchawki Bluetooth takie jak właśnie chociażby AirPods stanowią ryzyko wystąpienia nowotworu u ludzi. Tym samym 250 naukowców podpisało petycję Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w której oskarża się technologię Bluetooth jako przyczynę powstawania raka.

Technologia wykorzystuje fale radiowe o częstotliwości elektromagnetycznej do przesyłania danych, a według tych naukowców są one używane zbyt blisko ludzkiej czaszki i to stwarza zagrożenie. Swoje zdanie wyraziła też Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, która twierdzi, że tego rodzaju fale (EMF) przyczyniają się do powstawania nowotworów, ale także do problemów neurologiczne i uszkodzenia DNA.

Jasne jest, że fale EMF o wysokiej częstotliwości są szkodliwe do organizmu i mogą powodować oparzenia, czy inne niepożądane skutki. Nie jest jednak do końca jasne co może powodować ekspozycja na działanie fal EMF o niskiej częstotliwości. WHO ma również swoje wytyczne na temat urządzeń, które mogą być rakotwórcze dla ludzkiego organizmu.

Opierając się na recenzowanych, opublikowanych badaniach, mamy poważne obawy dotyczące wszechobecnego i rosnącego narażenia na pola elektromagnetyczne generowane przez urządzenia elektryczne i bezprzewodowe. Liczne najnowsze publikacje naukowe wykazały, że EMF wpływa na organizmy żywe na poziomach znacznie powyżej większości międzynarodowych i krajowych wytycznych. ”

Petycja, którą podpisało setki naukowców twierdzi, że bezprzewodowe słuchawki mogą być tym bardziej niebezpieczne dla dzieci. Twierdzą również, że wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia nie są jednoznaczne dla wszystkich urządzeń.

Źródło: PhoneArena

Wpis został wyświetlony od 10.02.2024 już 682 razy.