Robot ustanawia nowy rekord w układaniu kostki Rubika w 0.38 sekundy

Ludzie w wielu czynnościach nie mogą dorównać maszynom, a kolejną z nich jest układanie kostki Rubika. Pewnie wiele razy widziałeś jak ludzie próbują uzyskać jak najlepszy czas i wydaje się, że nie da się tego zrobić szybciej. Robot jednak udowadnia, że można uzyskać niemożliwy czas, który wynosi 0,38 sekundy. Trzeba to po prostu obejrzeć w zwolnionym tempie, bo inaczej się nie da.

Bezimienny robot został stworzony przez programistę Jareda Di Carlo i studenta robotyki Ben Katza z MIT. Próbowali oni pobić rekord ustanowiony przez Sub1 Reloaded, który osiągnął czas 0,637 sekundy.

Użyli oni silników Kollmorgen ServoDisc, zamiast silników krokowych, które były obecne w poprzednich robotach. Osiągają one niesamowite przyspieszenie, które wynosi 1000 obr./min podczas 10-minutowego obrotu sześcianu. Do rozpoznawania kolorów użyte zostały kamery PlayStation 3 Eye wraz ze specjalnym oprogramowaniem do sterowania robotem. Patrząc na kolory kostki, tworzy opis sześcianu na początku. Algorytm następnie ustala jakie ruchy niezbędne są do prawidłowego ułożenia kostki. Cały proces trwa 45 ms.

https://www.youtube.com/watch?v=nt00QzKuNVY

Źródło: cube-record-solves-puzzle-in-0-38-seconds-08522722/">SlashGear

News został zobaczony od 17.12.2023 już 849 razy.