Samsung patentuje „grafenowe kulki”, które pozwolą na 5 razy szybsze ładowanie

Samsung otrzymał właśnie patent na wynalazek o nazwie „kulka grafenowa” (graphene ball) i może to być wykorzystane w przypadku baterii dla telefonów i nie tylko. Został on opracowany przez SAIT (Samsung Advanced Institute of Technology). Dałoby to możliwość produkowania akumulatorów o wyjątkowo dużej gęstości energii wolumetrycznej, które mają pozwolić na poprawę czasu działania o 45 procent.

Oprócz tego, grafenowe kule od Samsunga pozwolą również na ładowanie baterii litowo-jonowych do 5 razy szybciej niż obecnie ma to miejsce. Oznacz to, że akumulator zostanie naładowany w 12 minut do takiego poziomu jak obecna bateria litowo-jonowa w ciągu jednej godziny. Nowy rodzaj ogniw będzie też w stanie wytrzymać temperatury do około 60 stopni Celsjusza. Daje to również możliwość zastosowania ich w elektrycznych autach.

Wiele razy już słyszeliśmy o przełomowych wynalazkach, które były związane z bateriami w smartfonach, ale w tej kwestii praktycznie nic nie zmieniło się przez wiele lat. Jeśli wszystko poszłoby gładko, to jest szansa, że nowe baterie grafenowe zobaczymy może w nadchodzących flagowcach – Galaxy S9 lub Note 9 (choć ta pierwsza opcja wydaje się nierealna).

Źródło: ZDNet, SamMobile

Artykuł został wyświetlony od 18.08.2023 już 792 razy.