Selfie sprawia, że że nos wygląda na większy

„Twój nos nie jest tak duży, jak wygląda na zdjęciach selfie” – Boris Paskhover, chirurg plastyczny

Badania American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery pokazuję, że ponad połowa chirurgów plastycznych zmierzyła się z osobami, które chciały lepiej wyglądać na zdjęciach. Selfie jednak nie odzwierciedlają tego jak ludzie wyglądają naprawdę – mówi Boris Paskhover z Rutgers New Jersey Medical School. Pacjenci głównie narzekają, że ich nos jest ogromny. Dlatego też postanowił on sprawdzić dlaczego na selfie wygląda to zupełnie inaczej niż w rzeczywistości.

Wiele osób spotyka się z „problemem”, że po wykonaniu idealnego zdjęcia, usuwają je i robią kolejne, bo coś nie pasowało. Tym czymś może być właśnie duży nos, ale winą jest właśnie przedni aparat i zniekształcone zdjęcia.

Badania pokazują, że szerokokątny obiektyw oraz odległość (ok. 30 cm) w jakiej wykonujemy zdjęcie może zwiększyć rozmiar nosa nawet o 30 %. Badanie zostało nazwane „Nasal Distortion in Short-Distance Photographs: The Selfie Effect”. Wielu ekspertów od fotografii mówi, że wynika to z natury szerokokątnych obiektywów, które sprawiają, że centralne obiekty są bliżej aparaty, a więc w tym przypadku nos jest większy.

Badania dowodzą, że zbliżenia zniekształcają nos i wydaje się on około 30 procent szerszy dla mężczyzn i 29 procent szerszy dla kobiet. Wynik badań został opublikowany w czasopiśmie JAMA Facial Plastic Surgery.

Niektóre telefony jak iPhone X, Pixel 2, czy Note8 mają tryb portretowy, które starają się oprogramowaniem poprawić takie zdjęcie. Jednak najlepszym sposobem, aby pozbyć się takiego efektu jest robienie selfie z większej odległości. Najlepiej więc wychodzą zdjęcia robione selfiestickiem.

Źródło: Jama Network, PhoneArena

Artykuł został zobaczony od 25.07.2023 już 867 razy.