Wnikliwa analiza „szafirowego szkła” w obietywach iPhone’a

iphone_szafiroweszkloa_jerry„Osłona obiektywu ze szkła szafirowego” – taki opis istnieje przy każdym modelu iPhone od 5S na oficjalnej stronie Apple. Jaka jest jednak prawda i jak wypada szkło zastosowane w smartfonie z tym w zegarku Tissot, który również posiada ochronę wykonaną ze szkła szafirowego? W przypadku zegarka mamy stu procentową pewność, że jest to właśnie ten materiał.iphone_szafiroweszklo

JerryRigEverything przygotował ciekawy test porównawczy obu warstw ochronnych tarczy zegarka oraz obiektywu iPhone’ów (różne modele). Wykorzystuje do tego spektometr XRF, który bada skład pierwiastkowy próbek, testerów (rysików) skali Mohsa, a nawet mikroskopu elektronowego. Szkło ochronne zostaje poddane wnikliwej analizie, co może być wystarczającą lekturą dla wymagających i ciekawskich osób.

Widzimy, że w składzie wykryty został glin i tlen, z których składa się szafir oraz węgiel, który prawdopodobnie znajduje się na wewnętrznej części. Jest to powłoka poprawiająca właściwości optyczny i jest warstwą antyodblaskową. Szkło w zegarku Tissot nie jest „zanieczyszczone” węglem.

Rysik o twardości 6 jest już w stanie zarysować obiektyw iPhone’a

https://www.youtube.com/watch?v=Zx4hRmuW6TM

Wpis został zobaczony od 21.12.2023 już 804 razy.