Baterie z cieczą o żywotności 10 lat to przyszłość?

Obecnie stosowane baterie litowo-jonowe nie należą do najbezpieczniejszych jak moglibyśmy przypuszczać. Nie są też oczywiście najbardziej trwałe, ale na chwilę obecną producenci nie znajdują alternatywy dla tego typu ogniw. Obecnie wiele zespołów naukowych pracuje nad innymi rozwiązaniami, ale niczego nie możemy być pewni dopóki nie otrzymamy gotowego produktu. Badania są czasochłonne i bardzo kosztowne, co może powodować, że w pewnym momencie wiele obiecujących projektów zostaje wycofanych. Należy o tym pamiętać, że od badań do końcowego sukcesu jest jeszcze bardzo długa droga.

Warto jednak przyglądać się wszystkim obiecującym projektom, a jednym z nich prototyp baterii naukowców z Harvardu. Jest on zdecydowanie mniej toksyczny i bezpieczniejszy, a także bardziej trwalszy niż jakiekolwiek dotychczasowe rozwiązanie. Ogniwo zostało nazwane „flow battery” i opiera się na cząsteczkach organicznych w obojętnym roztworze wodnym pH, a jego trwałość została ustalona na 10 lat. Nie jest to pierwsza bateria tego typu, ale rozwiązuje wcześniejsze problemy, m. in. wydajność, która zmniejszała się wraz z ilością użytkowania.

Naukowcy uzyskali to poprzez zmianę struktury cząsteczek stosowanych w roztworach elektrolitów i doprowadzeniu do ich rozpuszczalności w wodzie. W rezultacie, baterie są niekorozyjne i tańsze w produkcji. Można je wykorzystać w elektrowniach wiatrowych i panelach słonecznych do przechowywania zgromadzonej energii.

Oczywiście niesie to też nadzieje dla przenośnych urządzeń i zastąpieniach współczesnych baterii litowo-jonowych. Wiadomo, że urządzenia wymagają coraz większej ilości mocy dzięki coraz to nowszym podzespołom, ale nadal bez zmian pozostaje kwestia dostarczania potrzebnej energii.

Źródło: Harvard, Engadget

Wpis został zobaczony od 16.02.2024 już 794 razy.