in

Dźwięk z twojej czaszki zamiast hasła

Można powiedzieć, że hasła do odblokowania telefonu to przeżytek, aktualnie w modzie są skanery linii papilarnych, a w drodze czekają już skanery tęczówki oraz rozpoznawanie twarzy. Kolejnym wielkim rozwiązaniem uwierzytelniania biometrycznego może przyjść prosto z wnętrza twojej głowy. Grupa naukowców uniwersyteckich z Niemczech pracują nad systemem, który wykorzystuje unikalny dźwięk pochodzący z wnętrza czaszki użytkownika.

Robocza nazwa to „SkullConduct”, system ten wykorzystuje głośnik oraz mikrofon połączone z głową użytkownika, aby wykorzystać przewodnictwo kostne. Stworzyli oni prototyp na bazie Google Glass z głośnikiem, który wysyła krótki jednosekundowy klip audio, oczywiście niesłyszalny dla użytkownika. Mikrofon rejestruje ten dźwięk, który przemieścił się przez czaszkę.

Ponieważ kształt czaszki każdego człowieka jest unikalny, dźwięk również będzie wyjątkowy dla każdej osoby. Taki sposób jest idealny do uwierzytelniania, a przy tym nie wymaga zapamiętywania haseł lub wykonywania jakichkolwiek gestów.

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Stuttgarcie mówią, że system SkullConduct jest w stanie poprawnie zidentyfikować odpowiednią osobę z 97% skutecznością. Cały projekt znajduje się oczywiście w fazie testów i naukowcy starają się wyeliminować kilka ograniczeń, które mogłyby wpłynąć na niepowodzenie pomysłu. Najistotniejszymi są – duża ilość szumów z otoczenia, a także zmiana wielkości czaszki wraz z dorastaniem.

Źródło: SlashGear

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments