in ,

FBI nie musi ujawniać narzędzia użytego do odblokowania iPhone 5c

Nie wiem, czy pamiętacie dość głośną sprawę wokół terrorysty, który nazywał się Syed Farook i zabił w grudniu ubiegłego roku aż 14 osób w San Bernardino w Kalifornii. Nas głównie interesował jego iPhone 5C i sposób w jaki FBI próbowało się do niego dostać. Próbowali oni wielu rozwiązań, ale były one nieskuteczne. Największym absurdem była próba odblokowania go za pomocą odcisku palca zabitego terrorysty, ale zapomnieli, że ten model nie posiada czytnika biometrycznego.

Organy ścigania miały nadzieję na znalezienie cennych informacji w telefonie Farooka, a także namierzenie jego bliższych i dalszych wspólników oraz wykrycie ewentualnych planów na ataki terrorystyczne. Na początku tej sprawy, sąd zwrócił się do Apple o możliwość i pomoc w odblokowaniu iPhone’a 5C. Firma nie była w stanie pomóc i obawiała się, że utworzenie backdoora dla tego przypadku będzie początkiem lawiny i zostanie on wykorzystany w innych sytuacjach. Ostatecznie może on też trafić w niepowołane ręce i stworzyć zagrożenie dla klientów.

Przepychanki pomiędzy władzą, a Apple trwały dobre kilka tygodni i nie przynosiły rezultatu. Przez ten czas, wiele znanych osób starało się określić po której stronie stoi i skrytykować przeciwną. FBI w końcu zdołało odblokować urządzenie i jak się okazało nie znaleziono tam żadnych cennych informacji. Apple chciało dowiedzieć się w jaki sposób udało się złamać kod i odblokować 5C. Plotki sugerowały, że FBI uzyskało pomoc nieznanej firmy z Izraela, której musieli zapłacić milion dolarów.

Apple oczywiście chciało dowiedzieć się jakie narzędzie hakierskie zostało wykorzystane do złamania zabezpieczeń iPhone’a. Wydaje się, że nigdy się tego nie dowiemy, ponieważ sąd okręgowy w ostatnią sobotę odrzucił wniosek Vice News, USA Today oraz Associated Press. Złożyli oni pozew na mocy Freedom of Information Act (prawa do wolności informacji), aby poznać nazwę narzędzia. Informacje te są obecnie chronione, ale mogą oni złożyć odniesienie od tej decyzji.

Źródło: PhoneArena, ZDNet

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments