Superbezpieczne telefony dla karteli narkotykowych i ich prawdopodobny koniec

Chyba każdy oglądał film lub serial, gdzie główną rolę odgrywały kartele narkotykowe lub osoby z nimi związane. Wystarczy tylko przypomnieć sobie Breaking Bad, gdzie Walter i Jessie mieli utrudniony kontakt i musieli działać w ukryciu.

Służby mogą podsłuchać każdą rozmowę, a więc bossowie, dostawcy, czy też handlarze muszą być bardzo uważni i komunikować się za pomocą bezpiecznych kanałów. Okazuje się, że istnieją firmy, które specjalizują się w dostarczaniu spersonalizowanych smartfonów, które przeznaczone są dla karteli narkotykowych. Takie firmy jednak wzbudzają zainteresowanie służb federalnych.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) aresztowało CEO firmy Phantom Secure, która specjalizuje się w dostarczaniu telefonów BlackBerry, których nie da się złamać. Oferuje wysyłanie wiadomości za pomocą Pretty Good Privacy, a więc narzędzia do szyfrowania, usunięcie mikrofonu i aparatu oraz modułu GPS i możliwości przeglądania stron internetowych. Urządzenia mogą być też zdalnie wyczyszczone, kiedy zostaną przejęte przez ograny ścigania.

Firmę wydał jeden z członków kartelu narkotykowego Sinaloa, który współpracuje z FBI. Możecie kojarzyć ten kartel jako jedną z największych organizacji przestępczych, której dowodził El Chapo. Według agenta specjalnego Nicholasa Chevirona, który wystąpił przeciwko dyrektorowi Phantom Secure, Vincentowi Ramosowi, około 20 tysięcy urządzeń kanadyjskiej firmy jest używanych na całym świecie. Wiele z nich jest w posiadaniu organizacji przestępczych. Wsparcie dla każdego urządzenia ma kosztować od $2000 do $3000.

Kanadyjska Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP) również ma swój czynny udział w ujęciu CEO firmy Phantom Secure. Pod przykrywką, udając handlarze narkotyków, kupili oni urządzenia. FBI podobno posłużyło się swoim świadkiem z kartelu Sinaloa, aby przeprowadzić transakcję za pomocą telefonu od PS, w której towarem było 5 kg kokainy.

To wszystko ma doprowadzić do upadku Phantom Secure, które wspierało działanie przestępczości zorganizowanej.

Źródło: Motherboard

Artykuł został zobaczony od 28.01.2024 już 661 razy.