Facebook i Microsoft wybudują nowy transatlantycki podwodny kabel internetowy

mareaWraz z wszechobecnością urządzeń mobilnych gwałtownie wzrosła liczba osób łączących się i korzystających z Internetu. Rośnie też liczba firm oferujących swoje usługi online jak chmury czy strumieniowanie filmów oraz muzyki. Wszystkie te gotować do jednego wniosku nasza infrastruktura internetowa potrzebuje modernizacji. Odpowiadając na to wezwanie, Microsoft i Facebook, czyli dwie ogromne firmy związane z produktami i usługami internetowymi, połączyły siły w celu zbudowania MAREA. Co to takiego? Jest to nowy kabel podwodny, który będzie przebiegał przez Atlantyk w celu zapewnienia wysokiej jakości usług internetowych na świecie.

MAREA jest z pewnością ambitnym przedsięwzięciem. System kabla podmorskiego będzie składać się z ośmiu par włókien zdolnych dostarczyć początkową przepustowość 160 Tbps. Będzie ona rozciągnięty na długości 6.600 km, łączących USA (centrum danych w Północnej Wirginii) z południem Europy, a konkretnie hiszpańskim miastem Bilbao. Stamtąd będzie rozdzielał się za pomocą węzłów sieciowych zlokalizowanych w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz w Azji. Umieszczenie MAREA bardziej na południe od innych kabli transatlantyckich służy również uczynieniem go bardziej niezawodnym i elastycznym, a także ma posłużyć do celów tworzenie kopii zapasowych w przypadku, gdy inne są zepsute.

Choć Microsoft i Facebook są głównymi aktorami w tej sztuce współpracują oni z firmą Telxius zależną od spółki Telefonica. Daje to więc ogromne doświadczenie w układaniu podmorskich kabli. System ma być otwarta do różnych urządzeń sieciowych, aby móc przyciągnąć jak najwięcej klientów. Obie firmy planują rozpoczęcie budowy kabla w sierpniu, która miejmy nadzieję, zostanie zakończona w październiku przyszłego roku.

Źródło: SlashGear

News został zobaczony od 29.10.2023 już 191 razy.