Huawei prezentuje wytrzymalszą baterię litowo-jonową z dodatkiem grafenu

Watt Laboratory jest to organizacja działająca w szeregach Centralnego Instytutu Badawczego Huawei. Firma brała udział w 57. Battery Symposium w Japonii, gdzie zaprezentowano pierwszy akumulator litowo-jonowy w połączeniu z grafenem. Jest to materiał węglowy, którego poszczególne atomy ułożone są w kształcie plastra miodu. Jest on bardzo wytrzymały oraz wykazuje niezwykłe właściwości przewodnictwa energii elektrycznej i ciepła. Jest to znakomite rozwiązanie dla ochrony termicznej baterii i takie właśnie zastosowanie znaleziono dla niego w najnowszej baterii. Akumulator stworzony przez Watt Laboratory jest w stanie wytrzymać temperaturę do 60 stopni Celsjusza. Oznacza to o 10 więcej niż obecnie stosowane baterie.

Przeprowadziliśmy testy ładowania i rozładowania w środowisku o wysokiej temperaturze. Badania pokazują, że gdy parametry pracy są takie same, temperatury akumulatora litowo-jonowego wspomaganego grafenem są 5 ° C mniejsze niż w przypadku zwykłych baterii litowo-jonowych. Pojemność grafenowej baterii po 2000 ładowaniach zmniejszyła się do 70 %, a po 200 dniach jest zmniejsza o 13 % w temperaturze 60 stopni Celsjusza. – mówi Dr. Yangxing Li, główny naukowiec Watt Laboratory.

Dla porównania, większość akumulatorów Li-ion rozładowuje się szybko po dwóch do trzech latach, bez względu na to czy są używane. Wysoka temperatura tylko przyspiesza ten proces. Jeśli nowa bateria Huawei rzeczywiście posiada takie właściwości jakie zostały przedstawione powyżej to powinna wytrzymać ponad 4 lata, zanim umrze śmiercią naturalną.

Na razie nie wiadomo, kiedy może pojawić się ona na rynku komercyjnym, ale może to nastąpić w przyszłym roku.

Źródło: PhoneArena, Huawei