Merkel: Huawei musi dać gwarancje, że nie przekaże danych chińskiemu rządowi

Huawei może mieć problemy w wielu krajach na całym świecie

Huawei nie ma ostatnio dobrej prasy, a w wszystko w wyniku podejrzeń o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu. Chodzi o budowę i dostarczanie sprzętu do budowy sieci 5G. Najwięcej szumu oczywiście powstaje jeśli chodzi o USA, ale również nie ominęło to Polski. Amerykańskie władze podobno kontaktowały się też z wieloma rządami innych krajów, aby nie dopuścić do tworzenia sieci przez Huawei. Pierwszym krajem, który się na to nie zgodzi mają być Niemcy, gdzie kanclerz Angela Merkel określiła zasady działania firmy na terenie naszych zachodnich sąsiadów.

Nie ma w tym dużej filozofii, ponieważ Merkel po prostu chce, aby Huawei zagwarantowało, że nie przekaże danych chińskiemu rządowi. Nie ma przecież żadnych dowodów, a bynajmniej nie zostały one ujawnione, że technologiczny gigant szpieguje w imieniu Komunistycznej Partii Chin. Nie wiadomo więc jeszcze, czy Huawei będzie mogło dostarczyć sprzęt do budowy sieci nowej generacji.

Merkel wizytuje obecnie Japonię i temat został poruszony na spotkaniu ze studentami Uniwersytetu Keio. Podkreśliła też, że kluczem jest prywatność i bezpieczeństwo, aby każda firma mogła działać w Niemczech.

Nie wiemy jak zachowa się nasz rząd i czy pozwoli be żadnych zastrzeżeń na budowę sieci 5G na terenie naszego kraju przez Huawei. Po stronie USA stanęło już kilka krajów jak chociażby Australia, Nowa Zelandia, Japonia, czy Czechy.

Źródło: GSMArena

Artykuł został zobaczony od 06.02.2019 już 524 razy.