in

IBM prezentuje komputer o wielkości ziarna soli

Poprawa wydajności to jest to czego oczekujemy od każdego nowego urządzenia. Nie wiadomo dokąd nas to doprowadzi, ale taka jest kolej rzeczy. W kwestii smartfonów mieliśmy trend, który polegał na powiększaniu ich rozmiarów, ale ostatnio się to zatrzymało i obserwujemy zmniejszanie ramek wokół ekranów.

W segmencie komputerów nadal oczekujemy zmniejszania rozmiarów sprzętu, czego też powoli doświadczamy, ale wiadomo, że będzie to proces długotrwały, ale też jest to całkowicie zrozumiałe. Wystarczy spojrzeć na to co potrafią dzisiejsze laptopy, a popularne są też tzw. PC Stick, które są rozmiarów pendrive’a. Nie są one tak wydajne jak większe maszyny, ale do prostych zadań mogą być wystarczające. IBM idzie jednak krok dalej, a może nawet kilka kroków dalej.

Podczas IBM Think 2018 firma zaprezentowała płytę, a raczej płytkę krzemową o wymiarach 1 x 1mm. Nie zobaczymy go gołym okiem, bo jest wielkości ziarenka soli i niezbędny jest mikroskop. Trudno to sobie wyobrazić, ale IBM zapakowało tam procesor z tysiącami tranzystorów, pamięcią, czy też komunikacyjną diodę LED oraz ogniwo fotowoltaniczne.

Jak można się spodziewać nie jest to kombajn, który możemy porównać chociażby ze smartfonami. Ma moc obliczeniową maszyn z lat 90. Pod tym względem nie jest to imponujące, ale patrząc na rozmiary to jest to oszałamiające. Daje to też oczywiście nadzieję na dalszy rozwój układów, które są niemal niezauważalne. IBM twierdzi, że w ciągu pięciu lat zobaczymy takie „komputery” w wielu sprzętach codziennego użytku.

Otwiera to też wielkie możliwości dla wielu dziedzin, w których można umieścić komputer mikroskopijnych rozmiarów. Może m. in. posłużyć do śledzenia paczek, czy też w technologii b#LOCKchain, aby zapewnić autentyczność obiektu. Miniaturowe układy będzie można również wykorzystać przy potwierdzaniu autentyczności produkowanych komponentów lub produktów luksusowych. Procesor z setkami tysięcy tranzystorów ma też odpowiednią moc, aby zasilić podstawowe programy sztucznej inteligencji i upchać ją do większej liczby urządzeń.

Źródło: TheInquirer

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments