iPhone spowalnia po aktualizacji iOS 11.2.2 łatającej Meltdown i Spectre

Apple niedawno udostępniło aktualizację iOS 11.2.2, która łata system i chroni przed skutkami luk bezpieczeństwa Meltdown i Spectre. Powinna zostać zainstalowana na każdym iPhonie i iPadzie, który jest kompatybilny. Jak się okazuje, niesie ona ze sobą trochę minusów. Przede wszystkim spowalnia działania urządzenia z systemem iOS. Zalecane jest jednak przeprowadzenie aktualizacji, ponieważ daje to poczucie bezpieczeństwa przed wyżej wspomnianymi Meltdown, a przede wszystkim Spectre.

Melvin Mughal przeprowadził test porównawczy na swoim iPhone 6, przed i po aktualizacji do iOS 11.2.2. Benchmark wykazał spadek wydajności o 41% w przypadku jednego rdzenia oraz 39% w teście wielu rdzeni. Podczas prób nie były włączone żadne aplikacje. Wiadome było, że wprowadzenie łatek, niezależnie od platformy, czy też procesora wpłynie na działanie. To przecież było głównym tematem w sprawie układów Intela, ale również procesorów ARM dla urządzeń mobilnych. Apple przyznało nawet, że aktualizacja przynosi spadek prędkości przeglądarki Safari o 2.5 %, a więc nie ma się do czego przyczepić.

Nie wiadomo jednak co myśleć o spadku wydajności urządzenia aż o 40 procent. Nikt chyba nie miałby pretensji jeśli telefon kosztem spowolnienia byłby bezpieczniejszy. Skok w przypadku wersji iOS 11.2.2 i iOS 11.1.2 jest tak gigantyczny, że aż trudno w to uwierzyć.

Testy wydajności zostały przeprowadzone na iPhonie 6 i zostały wykonywane w dość prosty sposób. Testy porównawcze zostały przeprowadzone przed / po aktualizacji systemu iOS w tym samym scenariuszu: brak uruchomionych aplikacji (w tym w tle). W związku z tym uruchomiony benchmark miał pełną pojemność procesora i wszystkie inne zasoby iPhone’a do dyspozycji.

Nie pozostawia to więc wątpliwości, że mimo „suchych” testów, spadek wydajności zostanie również zauważony podczas codziennego użytkowania. Mimo wszystko nadal zalecane jest przeprowadzanie aktualizacji do iOS 11.2.2.

Wpływ na wynik testu może też mieć celowe obniżanie wydajności procesora przez Apple w urządzeniach ze starszą baterią. Sam autor tego testu podkreśla to w swoim wpisie. W zasadzie jest to tylko gdybanie i nie wiemy co do końca mogło wpłynąć na tak znaczące obniżenie wydajności. Jednak mamy z nim do czynienia i to nie ulega wątpliwości

News został zobaczony od 19.06.2023 już 686 razy.