Izraelska firma, Cellebrite oświadczyła, że może odblokować wszystkie modele iPhone’a z systemem do wersji iOS 11.2.6. Główny specjalista ds. marketingu, Jeremy Nazarian przyznał w wywiadzie dla Forbesa, że istnieje wiele dobry powodów takiej możliwości. Wymienił m. in. „zabójstwa, zbrodnie przeciwko dzieciom, działania gangów narkotykowych, zagrożenia bezpieczeństwa publicznego w każdej społeczności”. Takim sytuacją ma przeciwdziałać lub doprowadzić do sprawców możliwość obejścia zabezpieczeń iPhone’a. Dodał, że czują się zobowiązani wobec tych, którzy służą publicznej misji bezpieczeństwa.
Tłumaczył on również, że nie będzie to wykorzystywane do śledzenia użytkowników. Do rozpoczęcia będzie niezbędny nakaz sądowy z żądaniem znalezienia potencjalnych dowodów w urządzeniu w czasie dochodzenia lub ewentualnego rozpoczęcia postępowania.
Nie wiadomo w jaki sposób Cellebrite jest w stanie obejść ekran blokady iPhone’a. Ryan Duff z Point3 Security twierdzi, że Izraelczycy znaleźli lukę w Secure Enclave od Apple, która pozwala dostać się do środka. Chodzi o układy, który istnieje w telefonach, począwszy od iPhone 5S. Przechowywane są na nim wszystkie informacje dotyczące zabezpieczeń, w tym odcisk palca, które są zaszyfrowane. Chip sprawia też, że musimy czekać dłużej pomiędzy błędnie wpisanymi hasłami.
Być może nie ma to też nic wspólnego z metodą stosowaną przez Cellebrite. Prawdopodobnie też nigdy nie zdradzi swojego sposobu, ale jak widzimy ma to służyć jedynie bezpieczeństwu publicznemu.
„There’s a public safety imperative here. These capabilities are germane again to homicide, crimes against children, drug gangs, major public safety threats in any community. We feel an obligation to those serving the public safety mission to ensure those capabilities are preserved, to the extent that they can be.”-Jeremy Nazarian, CMO, Cellebrite Prawdopodobieństwo odgadnięcia 4-cyfrowego kodu wynosi 1 do 10 000. Również po 48 godzinach po ostatnim odblokowaniu urządzenia trzeba ponownie wprowadzić PIN, to samo po włączeniu go ponownie.
Źródło: Forbes