Izraelska firma może odblokować każdego iPhone’a

Firma Cellebrite była zaangażowana w odblokowanie iPhone’a 5C terrorysty z Sacramento, Syeda Farooka. Wszystko miało miejsce dwa lata temu, kiedy Apple odmówiło rządowy amerykańskiemu backdoora dla systemu iOS. Wszystko ze względów bezpieczeństwa, aby służby nie mogły wykorzystać go w przyszłości. Zdesperowane, FBI ostatecznie podjęło współpracę z Cellebrite, aby odblokować telefon Farooka. Rząd nie znalazł nic w urządzeniu terrorysty, ale według przecieków musieli oni zapłacić za tę usługę od 15 000 do 1 000 000 dolarów.

Cellebrite potwierdziło (pośrednio), że może teraz odblokowywać iPhone’y z iOS’em w wersji iOS 11.2.6. Oznacza to, że mogą oni pomóc FBI bądź innym agencjom obejść ekran blokady urządzeń Apple. Forbes twierdzi, że Cellebrite jest też w stanie odtworzyć pełny system plików, aby odzyskać e-maile, dane aplikacji, dane geolokalizacji oraz logi systemowe. Wszystko to bez jakiegokolwiek jailbreak’a.

Kilka dni temu do dyskusji na ten temat włączył się również dobrze wszystkim znany, były pracownik CIA, Edward Snowden. Na Twitterze opublikował post, że jedynym powodem dla którego warto było nabyć iPhone’a, było bezpieczeństwo. Inaczej niż w przypadku smartfonów z Androidem. Jednak publikacja Forbesa w sprawie usług Cellebrite , zaprzecza wszystkim wartością iPhone’a.

„Advanced #UN#LOCKing and Extraction Services”, a więc broszura dotycząca usług zaawansowanego odblokowywania i wydobywania dotyczy urządzeń Apple i systemu operacyjnego iOS, w tym iPhone, iPad, iPad mini, iPad Pro i iPod touch, z systemem iOS 5 do iOS 11. Źródło sugeruje, że firma jest w stanie odblokować najnowszego iPhone’a 8 i iPhone’a X. Izraelczycy są w stanie złamać kod PIN hasło, a wiec Face ID, ani Touch ID nie pomoże.

The only compelling reason for someone to buy an iPhone over more open, less expensive competitors was @Apple’s stronger stance on users’ right to privacy and security. This story and Forbes’ Cellebrite report (https://t.co/insMgQARrY) threaten the core of an iPhone’s value. https://t.co/qgXBmnJphl

— Edward Snowden (@Snowden) 26 lutego 2018

Policja podobno wysyła każdego iPhone’a do Cellebrite. Na miejscu firma odblokowuje urządzenie i odsyła je lub osobiście wydobywa dane. Cała usługa kosztuje 1 500 dolarów.

Źródło: Forbes

Artykuł został wyświetlony od 25.08.2023 już 178 razy.