Jak wypada Polska w rankingu prędkości i zasięgu LTE

Wszyscy wielcy producenci urządzeń mobilnych przygotowują się do wprowadzenia nowej generacji standardu bezprzewodowego przesyłania danych, a więc 5G. Jednak zanim do tego dojdzie, obecne urządzenia mogą korzystać jedynie z modemów, które obsługują LTE. Wiadomo, że również bywa z zasięgiem 4G i często narzekamy na poszczególnych operatorów, że w pełni nie możemy wykorzystać możliwości naszych smartfonów w różnych sytuacjach.

Teraz możemy sprawdzić jak wypadamy na tle innych państw pod względem prędkości i zasięgu 4G oraz jak prezentuje się średnia prędkość LTE na całym świecie i które państwo ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę. Najnowszy roczny raport od OpenSignal odpowiada na te pytania.

Zapewne od razu na myśl o najlepszych krajach pod względem pokrycia LTE przyszły wam tak jak i mi dwa kraje – Japonia oraz Korea Południowa. Pod tym względem więc wszystko pozostaje niezmienne. Na podium znajduje się też jeden europejski kraj, a jest nim Norwegia z wynikiem 92 %. Do pierwszej piątki wskakuje również USA, a zważając na to jaki teren mają do pokrycia najwięksi operatorzy jest to bardzo dobry wynik. Dostęp do 4G w Stanach Zjednoczonych znajdziemy na 90 procentach terenu tego kraju.

W Polsce, zasięgiem LTE pokryte zostało 72 % terenów. Wyprzedza nas wiele krajów takich jak Węgry, Czechy, Hiszpania, Słowacja, czy Grecja. Pod tym względem zajmujemy 50. miejsce na świecie.

Co ciekawe, jeśli chodzi o średnią prędkość na podium nie znajdują się dwaj liderzy poprzedniego zestawienia. Pierwszy jest Singapur (44 Mbps), druga Holandia (42 Mbps), ponownie trzecia jest Norwegia (41 Mbps). Tuż za podium znajduje się Korea Południowa(40 Mbps), a pierwszą piątkę zamykają Węgry (39 Mbps). Polska w tym rankingu również nie znajduje się w czołówce i z wynikiem 20 Mbps plasuje się za RPA, Gruzją, czy Turcją. Dla porównania, w USA średnia prędkość jest gorsza niż w Polsce i wynosi 16 Mbps.

„Święty Graal z szybkością 50 Mb / s pozostaje równie niezdobyty”

Źródło: OpenSignal

News został zobaczony od 13.02.2023 już 866 razy.