in ,

Komisja Europejska może ukarać Google za pre-instalowane aplikacje na Androidzie

Na konferencji zorganizowanej przez holenderskie organy ochrony konkurencji, komisarz Margrethe Vestager ogłosiła, że organizacje „typu” Google są pod czujnym okiem Komisji Europejskiej. Chodzi o ustalenie czy Google może wstępnie instalować swoje aplikacje jak Chrome, Gmail oraz inne z rodziny spółki na urządzeniach mobilnych. Takie działanie może szkodzić w dotarciu konkurencyjnych aplikacji do klientów.

Brzmi to jak absurd, ale przypomnijmy sobie, że praktycznie rok temu Komisja Europejska oskarżyła Google nadużywanie dominującej pozycji na europejskim rynku wyszukiwarek poprzez faworyzowanie własnych produktów w wynikach wyszukiwania. To rozpoczęło także odrębne dochodzenie w odniesieniu do Androida i czy Google wykorzystało swoją pozycję lidera w dziedzinie systemów operacyjnych.

Komisja ma ustalić czy Google zachowuje działa wbrew zasadom konkurencyjności. Jeśli spółka z Mountain View zostanie uznana za winną, organ może nałożyć grzywnę w wysokości do 10% rocznej sprzedaży firmy Google. W ubiegłym roku spółka osiągnęła 74.5 mld dolarów przychodów, co oznacza, że kara może wynieść nawet 7,45 mld USD.

Źródło: Reuters

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Comments

0 comments