Spotify składa skargę w Komisji Europejskiej na Apple za nieuczciwe praktyki

Spotify nie jest jedynym pokrzywdzonym w związku z polityką App Store

Spotify ogłosiło dziś, że składa skargę do Komisji Europejskiej przeciwko Apple. Według Spotify Apple wielokrotnie utrudniało firmom takim jak Spotify świadczenie usług swoim klientom. Chodzi o kwestię polityki App Store i działań antykonkurecyjnych w obrębie sklepu z aplikacjami. Spotify udostępniło oś czasu, gdzie przedstawia wszystkie zmiany, które wprowadzało Apple w swoim App Store od 2010 roku.

Oprócz tego zarzuca Apple, że nie zezwala na alternatywne systemy płatności w aplikacjach w App Store. Ten system zabiera programistom 30 procent, które trafia do giganta z Cupertino. Jeśli Spotify nie zdecydowałoby się na wdrożenie tej opcji płatności, nie mogłoby pozwolić też na udostępnienie innych metod odnawiania członkostwa premium bezpośrednio w swojej aplikacji.

Oczywiście szwedzka firma widzi też problem w Apple Music, które jest bezpośrednim konkurentem dla Spotify. W momencie, kiedy korzystali oni z systemu płatności i przymusu płacenia podatku dla Apple musieli oni podnieść cenę swojej usługi. Wtedy też Apple Music wydawało się lepszą ofertą, ponieważ jasne jest, że Apple nie mogło samemu sobie zapłacić prowizji. Teraz klienci mogą odnowić swoje konto Premium jedynie za pośrednictwem strony internetowej.

Oczywiście Spotify nie jest jedynym usługodawcą z roszczeniami. Możemy tu przywołać przykład aplikacji Kindle, gdzie Amazon nie chce płacić podatku dla Apple i nie pozwala na kupowanie książek w aplikacji iOS. To samo dotyczy Netflixa i wykupowaniu planów bezpośrednio w aplikacji.

Podaje się też wyjątki jak chociażby Uber, gdzie istnieje pozwolenie na dokonywanie płatności w aplikacji bez korzystania z systemu Apple.

Spotify oczywiście nie żąda pieniędzy, a jedynie wprowadzenia uczciwych zasad konkurencji. Chcą jasnych zasad, które będą dotyczyły wszystkich wydawców w App Store, w tym również samego Apple. Ponadto konsumenci powinni mieć możliwość wyboru dowolnego systemu płatności w aplikacjach. Deweloperzy nie mogą też wysyłać powiadomień o promocjach i zawierających materiałów marketingowych w formie push-up. Spotify postuluje również za zmianami w tej kwestii.

Źródło: Spotify

Artykuł został wyświetlony od 14.03.2019 już 479 razy.