Apple Pay w Polsce już niedługo, ale za pośrednictwem Blika?

Jeszcze w grudniu, portal Cashless informował, że Apple rozpoczęło rozmowy z kilkoma polskimi bankami w sprawie wdrożenia usługi Apple Pay na terenie naszego kraju. Apple miało wtedy podjąć współpracę z pięcioma bankami. m. in. Alior, BZ WBK i mBank. Wszystkie z nich bowiem wprowadziły tzw. tokenizację kart operatorów Visa oraz Mastercard. Początkowo mówiło się, że po dogadaniu każdego szczegółu, realnym terminem może być marzec 2018 roku. W kwestii bankowości mobilnych, nasze banki akurat znajdują się w czołówce światowej, więc z problemami technicznymi nie powinno być problemów.

Jednak dzisiejsze wydanie Rzeczpospolitej donosi, że Apple chce, aby ich usługa została wdrożona na nieco szerszą skalę, dla większej ilości klientów w całej Polsce. Podobna Apple planuje dogadać się z PSP (Polskim Standardem Płatności), a więc zarządcy usługi BLIK. Usługa płatności Apple Pay miałaby zostać udostępniona właśnie za pośrednictwem Blika. Może to okazać się lepszy i skuteczniejszym rozwiązaniem, ponieważ aż 70 procent banków oferuje właśnie rozwiązanie od PSP.

Jak nietrudno się domyślić, Rzeczpospolita podkreśla, że informacje są nieoficjalne. Obie strony również nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają tym doniesieniom. Nie wiadomo więc co z tego wyniknie i jak zareagują na tę sytuację same banki. Brak jakiegokolwiek komentarza może oznaczać, że wynika to z umowy poufności oraz wysokich kar za ujawnienie chociażby rąbka tajemnicy. Podobna umowa miała zostać zawarta pomiędzy Apple, a bankami pod koniec ubiegłego roku, dlatego wtedy też nie dostaliśmy żadnych informacji o negocjacjach. W związku z tym nie wiemy na jak zaawansowanym etapie mogą być aktualnie rozmowy, ani czy marzec lub chociażby nadchodzące miesiące są realnym terminem wdrożenia Apple Pay w Polsce.

Podobno Apple negocjuje z PSP możliwość wdrożenia płatności BLIK w App Store.

Źródło: Cashless, Rzeczpospolita

Artykuł został zobaczony od 21.02.2023 już 961 razy.