Pierwsze udane testy systemu sieci 5G New Radio

Qualcomm, ZTE i China Mobile ogłosiły w piątek rano, że przeprowadzili oni testy pierwszego na świecie kompletnego systemu sieci 5G, które wypadły pozytywnie. Najnowsze rozwiązanie pozwala na transmisję danych powyżej 1 Gbps z opóźnieniem poniżej 4 ms. Obecna sieć LTE ma opóźnienie na poziomie 20 ms. System oparty jest na standardach 3rd Generation Partnership Project (3GPP). Grupa składa się z firm telekomunikacyjnych, które ustanawiają standardy dla sieci 3G, 4G, a obecnie 5G.

Oczywiście dotyczy to też każdego rodzaju sprzętu, który będzie chciał korzystać z dóbr sieci 5G. Wiadomo, że wspomniane trzy firmy, które zbudowały już swoją testową sieć są najbliższe wdrożenia rozwiązań, zgodnych ze standardami 3GPP. Grupa musiała spełnić warunki 3GPP Release 15 5G New Radio, ale to wydanie nr 15 będzie dostępne dopiero od września 2018 roku.

Do testu wykorzystano sprzętową stację bazową 5G New Radio od ZTE, prototyp Qualcomma 5G sub 6GHz New Radio, a dane transmitowano w paśmie 3,5 GHz wykorzystującym przepustowość 100 MHz.

Źródło: PhoneArena, AndroidAuthority

Artykuł został zobaczony od 13.10.2023 już 612 razy.