Po 6 latach Apple kończy wsparcie dla iPhone 4

iphone4_tceaOstatni dzień października był również ostatnim dniem dla kultowego już smartfonu jakim jest iPhone 4. Nie oznacza to oczywiście, że znika on całkowicie ze sceny, ale Apple kończy wsparcie dla tego modelu po sześciu latach od wydania. Warto wspomnieć, że jest to ostatni iPhone, którego zdołał zaprezentować Steve Jobs przed śmiercią (notabene zmarł dzień po konferencji Apple, 5 października). iPhone 4 zadebiutował na rynku w 2010 roku, a ostatni jego egzemplarz sprzedano w 2013 roku.

Od tego momentu iPhone 4 nie będzie można oficjalnie naprawić w Apple, poza wyjątkiem, gdy został on zakupiony w Kalifornii lub w Turcji. Tam będzie można jeszcze dokonać jego naprawy przez kolejne dwa lata. Z nieznanych przyczyn Apple oferuje tam 7-letnie wsparcie, a nie jak w przypadku innych regionów 5-6 lat.

Był to swego rodzaju rewolucyjny projekt, który zmienił postrzeganie smartfonu oraz było to odejście od dotychczasowej metalowo-plastikowej konstrukcji i zaokrąglonych rogów. Wyróżniał się on zdecydowanie na tle ówczesnych smartfonów dzięki swojej konstrukcji i połączenia szkła oraz metalowej ramy. Zarówno iPhone 4 jak i iPhone 4S cieszył się bardzo dużą popularnością, mimo początkowych problemów z antenami (#antennagate). Prezentacji tego modelu towarzyszył słynny już slogan “This changes everything. Again.” i rzeczywiście tak było, bo iPhone oferował niespotykaną dotąd jakość wyświetlacza oraz aparatu w urządzeniu mobilnym.

Podobno przyszłoroczny iPhone 8 ma nawiązywać wyglądem do iPhone 4/4S ze względu na szklany tył oraz metalową ramę. Nazwane zostaną prawdopodobnie iPhone 8 i będą to wyjątkowe urządzenia, wydane po upływie 10 lat od pojawienia się pierwszego modeli iPhone’a.

Obecna generacja iPhone’ów nie przypomina wyglądem zupełnie „przestarzałego” już iPhone 4, a ich czas skończy się dopiero w 2023 roku. Patrząc na to jaki długi okres wsparcia sprzętowego oraz oprogramowania oferuje Apple dla swoich urządzeń, bije to zdecydowanie pozostałych producentów smartfonów.

Artykuł został wyświetlony od 08.11.2023 już 543 razy.