Sekret zaokrąglonych ikon w iOS

ios_ikonyKażdy kto choć przez chwilę miał okazję korzystać z iPhone’a lub iPad’a zapewne zapamiętał, że wszystkie ikony systemu iOS są to zaokrąglone kwadraty. Wyglądają one podobnie od premiery pierwszego iPhone’a w 2007 roku. Apple zwyczajnie lubi stosować zaokrąglone kwadraty lub prostokąty we wszystkich rodzajach oprogramowania. Zaokrąglanie prezentują się po prostu bardziej estetycznie i są dosłownie wszędzie.

Każdy kto myśli, że odpowiedzialny za taką kolej rzeczy jest Jony Ive lub ktoś z jego zespołu projektowego, albo jest to tylko przypadek to niestety jest w dużym błędzie. Jak możecie się już domyślić za wszędobylskie zaokrąglone kwadraty i prostokąty jest odpowiedzialna jednak osoba. Tak, jest to Steve Jobs.

Na dobrą sprawę Jobs maczał palce we wszystkim co związane z iPhone podczas jego projektowania, ale jak się okazuje również na długo przed tym procesem. Lisa to przełomowy komputer osobisty od Apple, to właśnie tam wszystko mogło mieć swój początek, kiedy to Jobs zadręczał jednego z najlepszych programistów – Bill’a Atkinson’a, aby uczynić oprogramowanie sprzętu bardziej owalnym, w tym również wszystkie prostokąty. Wizjoner jednak nie był do końca zadowolony z rezultatu jak wszyscy mogli oczekiwać.

Andy Hertzfeld przytoczył bardzo interesującą anegdotę z procesu powstawania komputera Apple Lisa:

Coś jednak przeszkadzał Steve’owi. „Dobrze, koła i owale są dobre, ale jak co z prostokątami z zaokrąglonymi rogami? Możemy to zrobić również?”

„Nie, nie ma sposobu, aby to zrobić. W rzeczywistości byłoby to bardzo trudne do zrobienia, a nie sądzę, że naprawdę tego potrzebujemy”. Myślę, że Bill był trochę dotknięty, że Steve nie był zadowolony z owali, które udało mu się zrobić w krótkim czasie i wciąż chciał więcej.

„Prostokąty z zaokrąglonymi narożnikami są wszędzie! Wystarczy rozejrzeć się wokół tego pokoju! ” Rzeczywiście były one wszędzie, na tablicy, biurkach czy stołach. Potem wskazał na okno. „Spójrz na zewnątrz, jest ich jeszcze więcej, praktycznie wszędzie gdzie spojrzysz!” Jobs przekonał nawet Atkinson’a na szybki spacer wokół budynku, aby pokazać mu każdy prostokąt z zaokrąglonymi rogami, który napotkali.

Wiemy już o pierwszym przypadku obsesji Steve’a Jobsa z zaokrąglonymi narożnikami. Owoce tego widzimy dziś we wszystkim co związane jest z oprogramowanie Apple.

Źródło: BGR

Wpis został zobaczony od 01.10.2023 już 458 razy.