USA: Propozycja ustawy zakazuje współpracy z firmami, które korzystają z urządzeń Huawei i ZTE

Wygląda na to, że zerwanie współpracy z AT&T to dopiero początek kłopotów Huawei na terenie Stanów Zjednoczonych. Podobno operator nie podjął współpracy ze względu na presję polityczną, a początkiem miała być sprzedaż modeli Mate 10 na terenie USA. Ucierpieć na tym mogą także inni chińscy producenci, ale jak wiadomo to właśnie Huawei jest największym z nich. Mówi się, że inny producent z Państwa Środka, czyli ZTE również będzie miał problemy ze sprzedażą swoich produktów na amerykańskim rynku.

Obie chińskie firmy są obecnie na celowniku rządu USA, a nowa propozycja ustawy zakazuje współpracy z firmami, które korzystają z urządzeń zarówno Huawei jak i ZTE. Ustawa nosi nazwę „Defending US Government Communications Act”. Może to być problemem nie tylko dla ZTE oraz Huawei, ale również dla amerykańskich i zagranicznych firm. Obaj producenci znani są przede wszystkim z urządzeń mobilnych, ale wiele firmy wykorzystuje ich sprzęt jak chociażby routery. Projekt ustawy został przedstawiony przez Republikanina, Mike’a Conawaya. Oskarżył on też chiński rząd o „próbę wtopienia się w amerykańską technologię”.

Conway, który przedstawił projekt, powołuje się na sprawy związane ze szpiegostwem, które opierają się na raporcie wydanym przez Amerykańską Izbę Wywiadowczą z 2012 roku . Chińskie firmy, Huawei i ZTE zostały nazwane narodowym zagrożeniem. To właśnie te dwie firmy przez ostatnie lata walczyły z oskarżeniami o rządowe szpiegostwo. Posądzony o szpiegostwo na rzecz chińskiego rządu posądzony został również producent dronów DJI, który podobnie jak Huawei i ZTE zaprzeczył oskarżeniom.

Źródło: The Hill, Slashgear

Artykuł został zobaczony od 28.11.2023 już 317 razy.