Nie da się ukryć przed inwigilacją w internecie. Bez względu na to, co próbujemy zrobić, nie będziemy w stanie całkowicie ukryć swojej aktywności.

Niestety nawet iOS, który jest tak bezpieczny posiada mechanizmy, które pozwalają słuchać użytkowników lub monitorować ich ruchy. Ale widać gigant z Cupertino postanawia to zmienić. Apple zdecydowało, że tak nie może być, i utrudniło programistom zewnętrznym dostęp do funkcji iOS, które umożliwiały ukryty nadzór.

W iOS 13 Apple wprowadziło mechanizm, który ogranicza aktywność działania w tle połączeń głosowych. W ten sposób firma chce zapobiec możliwemu podsłuchowi i gromadzeniu danych użytkownika, gdy aplikacja nie jest używana. Było to konieczne, ponieważ Facebook, WhatsApp i wiele innych programów mogły do tej pory aktywować funkcję połączeń głosowych, niezależnie od potrzeb użytkownika.

Zmiana wymagań dotyczących funkcji połączeń głosowych spowoduje wiele problemów dla programistów. Teraz będą musieli zmienić wewnętrzną strukturę swoich aplikacji, aby spełniały nowe standardy. To prawda, że ​​Facebook powiedział, iż wprowadzanie zmian byłoby niepożądane, ponieważ firma nie podsłuchuje użytkowników i używa funkcji połączeń głosowych wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem, ale jak widać gigant z Cupertino ma inne zdanie.

Dla samych użytkowników najprawdopodobniej nic się nie zmieni, z wyjątkiem tego, że aplikacje nie będą miały możliwości “podsłuchiwania”, a ich smartfony będą działać trochę dłużej z powodu braku działających procesów w tle.

Ogólnie rzecz biorąc, iOS 13 będzie jedną z najbardziej zaawansowanych wersji mobilnego systemu operacyjnego pod względem bezpieczeństwa użytkownika.

Artykuł został zobaczony od 15.06.2023 już 765 razy.