CIA, NSA, FBI ostrzegają przed korzystaniem z urządzeń Huawei i ZTE

Na początku roku Huawei planowało wejść na amerykański rynek, ale rząd Stanów Zjednoczonych naciskał głównych operatorów, AT & T oraz Verizon, by zerwali umowę z chińskim producentem. Ostatecznie Huawei musi radzić sobie samodzielnie i prowadzi przedsprzedaż Mate 10 Pro w USA. Teraz CNBC donosi, że szefowie kilku agencji odradzają korzystania z telefonów Huawei oraz ZTE. Szefowie CIA, FBI, NSA i innych agencji są jednomyślni i odradzają korzystanie z chińskich urządzeń.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ryzykiem związanym z zezwoleniem każdej firmie lub jednostce, która jest zobowiązana wobec obcego rządu, które nie podzielają naszych wartości, aby zdobyć pozycję władzy w naszych sieciach telekomunikacyjnych” – powiedział Chris Wray, dyrektor FBI.

Rzecznik Huawei w odpowiedzi mówi, że firma ma zaufanie rządów w ponad 170 krajach i nie stanowi większego zagrożenia cyberbezpieczeństwa niż jakikolwiek inny sprzedawca. Dyrektor generalny Huawei, Richard Yu, już podczas targów CES w Las Vegas przyznał, że zerwanie umów jest stratą dla klientów, operatorów jak i samego Huawei.

Kilka tygodni temu, Huawei oraz ZTE zostały oskarżone o działanie na rzecz chińskiego rządu. Ustawodawca w Stanach Zjednoczonych chciał nawet zakazać współpracy rządu z firmami, które korzystają z ich sprzętu.

Źródło: GSMArena, CNBC

Artykuł został wyświetlony od 06.02.2023 już 396 razy.