Google będzie musiało zapłacić Apple 3 mld $, aby pozostać domyślną wyszukiwarką na iOS

Bernstein wysłało dzisiaj notatkę do klientów, stwierdzając, że w tym roku firma Google zapłaci około trzech miliardów dolarów firmie Apple, aby pozostać wyszukiwarką numer jeden na iPhone’ach i iPadach. Jest to trzykrotnie wyższa kwota niż przy zawieraniu identycznego kontraktu trzy lata temu. Wszystko jest wynikiem rosnących przychodów Google z zakresu usług. Według Apple, jeśli działalność usługowa została uznana za odrębną firmę, kwalifikuje się do Fortune 500.

Analityk A.M. Sacconaghi Jr. twierdzi, że Apple zażądało tak wysokiej opłaty licencyjnej, aby wykluczyć Google z gry całkowicie. Google w takim wypadku może zdecydować się na niepłacenie nic za ustawianie swojej wyszukiwarki i będzie liczyło wyłącznie na jej popularność i uniemożliwić ustawienie innej jako domyślną.

Obecnie użytkownicy iPhone’ów i iPadów mogą zmienić domyślną wyszukiwarkę w ustawieniach Safari. Byłby to niezły cios dla Google, gdyby mniej użytkowników zaczęło korzystać z usług ich wyszukiwarki. Użytkownicy iOS generują obecnie 50 % przychodów z wyszukiwań mobilnych.

Google jest domyślną przeglądarką od czasu wydania pierwszego iPhone’a.

Źródło: CNBC, PhoneArena

Wpis został zobaczony od 26.01.2023 już 344 razy.