Google Play Protect – ujednolicenie zabezpieczeń systemu Android

Jak wiadomo od dawna Google stara się dbać o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Oczywiście najbardziej narażonym jest Androidem, który jest dość otwartym środowiskiem. Aby poprawić jeszcze bardziej zabezpieczenia przed niechcianym oprogramowaniem prezentuje teraz Google Play Protect. Skanuje wszystkie aplikacje przed pobraniem z Google Play i sprawdza czy spełniają wszystkie wymogi.

Wiadomą sprawą jest to, że większość wirusów pochodzi z nieautoryzowanych aplikacji i gier, które zostały zainstalowane z niepewnych źródeł. Chociaż raz na jakiś czas zdarza się, że również w Google Play zostają odkryte zarażone programy, które mogą sprawić kłopoty użytkownikom urządzeń mobilnych z systemem Android.

Play Protect obserwuje także aplikacje działające w telefonach. Wykorzystuje do tego maszyny, która na bieżąco się uczy i wykrywa nieoczekiwane zachowania. Gdy to nastąpi, otrzymasz powiadomienie i aplikacja zostanie zawieszona. Google szczyci się tym, że codziennie skanuje 50 miliardów aplikacji.

Baner Google Play Protect znajduje się na karcie aktualizacji i jest podświetlona na zielono, kiedy jest wszystko w porządku. Można też ją dostosować do własnych potrzeb. Na razie projekt jest wdrażany, więc nie pojawił się na wszystkich urządzeniach.

Źródło: GSMArena